Zahlaďte virtuální stopy s Tails.

Operační systémy nemusí být pouze za všech podmínek vyvíjeny za účelem nejlepších grafických efektů a vysokých výkonů. Nemalé procento uživatelů by namísto desítek zbytečných utilit a uhlazeného rozhraní raději ocenilo, kdyby jejich operační systém dokázal poskytnout soukromí. Právě vysoké požadavky na anonymitu a vlastní bezpečí daly vzniknout operačnímu systému Tails.

Jde se o systém vytvořený pro práci, při níž je nežádoucí zanechat jakékoliv stopy činnosti. Při surfování na internetu, stejně jako při práci offline nezůstane po vypnutí počítače s operačním systémem Tails jediný záznam použití.

Tails je určen pro nabootování přímo z USB flash disku, DVD, nebo jako virtuální stroj (obraz ISO). Základem je linuxová distribuce Debian. Uživatelé Windows si ale nemusí lámat hlavu nad složitým ovládáním – vizuální prostředí je velmi jednoduché a intuitivní. Mnohým může připomínat grafiku Windows 98 – 2000.

Hlavní funkce Tails

Předností Tails je funkce KeePassX. Díky ní se již nebudete muset obávat zcizení dat. Stačí si zapamatovat jedno silné heslo, které během práce se soubory šifruje data do navenek nečitelné podoby.
Za zmínku stojí i šifrovaná schránka dat Persistent volume. Ta na přenosném zařízení zaklíčuje její obsah do bezpečné formy. Spolu s použitím KeePassX je dosaženo dostatečné míry bezpečí, aby při krádeži hardwaru nemohlo za žádnou cenu dojít k úniku informací.

Bezpečné plutí zátokami internetu garantuje prohlížeč Iceweasel Browser, šifrovaný mailový klient Claws Mail a především služba Tor anonymizující IP adresu a odesílaná data vícevrstvým šifrováním. Pracuje na principu modelu klient – server, který v tomto případě využívá tzv. cibulové směrování. Přes jednotlivé uzly v síti, tvořenou dobrovolníky z řad uživatelů Toru, putují informace zcela nezachytitelně. V konečném výsledku poskytuje Tor takřka stoprocentně neprolomitelnou bariéru proti napadení zvenčí.

Tails si v žádném případě nehraje na mainstreamový operační systém pro průměrného uživatele. Rozhodně ale najde využití u každého, kdo potřebuje z nějakého důvodu pracovat na počítači zcela inkognito. Taktéž solidně poslouží jako rafinovaný šifrovací systém pro externí úložiště dat s cennými soubory. Přičteme-li navíc ještě přehledné grafické rozhraní a stabilitu je zjevné, že svou funkci splní Tails na jedničku.

Operační systém Tails používá i americký disident, whistleblower, bývalý zaměstnanec CIA a sub-kontraktor pracující pro Dell na zakázce pro americkou Národní bezpečnostní agenturu (NSA) Edward Snowden.

Odkaz na stažení operačního systému Tails.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.