Co je protein?

Protein je nezbytnou součástí lidské stravy. Nachází se v různých potravinách, jako jsou mléčné výrobky, vejce, mořské plody, luštěniny, maso, ořechy a semena. Bez ohledu na zdroj se bílkoviny, které jíme, v našem těle rozloží a přemění na nové bílkoviny. Tyto proteiny dělají vše od boje proti infekcím až po pomoc při dělení buněk.

Protein je řetězec aminokyselin vázaných k sobě navzájem peptidovými vazbami jako řetězec kuliček. Tyto struny se zkroutí a složí do konečného proteinového tvaru.

Když jíme bílkoviny, rozkládají se na jednotlivé aminokyseliny. Většina aminokyselin má centrální atom uhlíku vázaný na jednu aminoskupinu nebo skupinu obsahující dusík a jednu skupinu karboxylové kyseliny. Proto se tomu říká aminokyselina.

Uhlík má také jeden atom vodíku a postranní řetězec, který je jedinečný pro každou aminokyselinu. Výjimkou je prolen, což je drobná prstencová struktura.

Přestože v přírodě existují stovky aminokyselin, lidé z nich používají pouze asi 20 k výrobě v podstatě všech typů bílkovin, mezi které patří alanin, arginin, asparagin, kyselina asparagová, cystein, kyselina glutamová, glutamin, glycin, histidin, isoleucin, leucin, lysin, methionin, fenylalanin, prolin, serin, threonin, tryptofan, tyrosin a valin.

Jedním ze způsobů jak je rozdělit je definovat, které naše tělo dokáže vytvořit a které ne. Existuje pět aminokyselin: alanin, asparagin, kyselina asparagová, kyselina glutamová a serin, které můžeme získat z potravin. Tyto aminokyseliny se nazývají neesenciální.

Potom je šest aminokyselin, které nazýváme podmíněně nezbytné, protože zdravé tělo si je za normálních okolností může vytvořit. Jsou to arginin, cystein, glutamin, glycin, prolin a tyrosin. Problém s tvorbou může být v případech jako je hladovění nebo určité vrozené chyby metabolismu.

Nakonec je devět aminokyselin, které můžeme získat pouze z jídla. Histidin, isoleucin, leucin, lysin, methionin, fenylalanin, threonin, tryptofan a valin. Říkáme jim esenciální aminokyseliny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.